DOLAR 32,2142 0.09%
EURO 34,9074 0.12%
ALTIN 2.416,66-1,82
BITCOIN 2166105-3.19047%
Aydın
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Didim’de ‘Yılın Ahisi’ ödüllendirildi

Didim’de ‘Yılın Ahisi’ ödüllendirildi

ABONE OL
25 Eylül 2022 00:46
Didim’de ‘Yılın Ahisi’ ödüllendirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Didim Mesleki Eğitim Merkezi tarafından Ahilik Haftası kutlandı. Bu yılki kutlamalarda odaya kayıtlı en eski kadın üyelere teşekkür plaketi verilirken, ilçede yılın ahisi ise otel işletmecisi Zinet İğneci seçildi.

Didim Mesleki Eğitim Merkezi bahçesinde gerçekleştirilen Ahilik Haftası kutlamalarına Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Belediye Başkan yardımcısı Yusuf Deveci, AYESOB Başkanı Muhammet Ali Künkçü, KOSGEB Aydın Müdürü Sadullah Dülger, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul, Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Savaş Cengiz, Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım, Didim Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ş. Sait Üstündağ, Okul Müdürü Hüseyin Şap, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, oda üyeleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

“EN YÜKSEK ÖĞRENCİSİ OLAN 3. OKULUZ”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını Didim MEM Müdürü Hüseyin Şap gerçekleştirdi. Şap konuşmasında Ahilik kültürünün yüzyıldır sürdüğünü ve esnaflığın temelinin buradan atıldığını ifade ederek “Ahilik kültürü yüzyıllar boyu Anadolu’da hüküm sürmüş sadece esnafı örgütlemekle kalmamış geleceğin zanaatkarlarını da yetiştirme görevini yürütmüştür. Bizler de mesleki eğitim veren kurumlar olarak kendimizi Ahi kültürünün mirasçıları olarak görmekte ve Ahi Evran’ın telkinleri çerçevesinde çıraklar, kalfalar ve ustalar yetiştirmeye gayret etmekteyiz.” dedi. Şap konuşmasında okulla ilgili de bilgiler vererek “Bugün 470’e yaklaşan öğrenci sayımız ve 34’e varan kadromuz ve uyguladığımız 7 farklı programla, 35 meslek dalında aynı aşkla ve azimle çalışmalarımıza devam etmekteyiz. 1 kişinin dahi talep etmesi halinde 184 meslek dalının her biri için eğitim açmaya hazırız. 2021-2022 eğitim öğretim yılında 248 kişiye ustalık, 159 kalfalık, 169 kişiye usta öğreticilik belgesi ve 53 öğrencimize de MTAL diploması verdik. Bu sayılar Aydın’da Efeler ve Nazilli’den sonra en yüksek rakamlardır.” dedi.

“EN ESKİ KADIN ÜYELERE TEŞEKKÜR”

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul ise konuşmasında pandemi sebebiyle iki yıldır Ahilik Haftası’nı kutlayamadıklarını ifade ederek “Oda olarak 3100 üyemiz var. 2 yıldır haftayı kutlayamadık. Eski üyelerimize veriyorduk; bu sene en eski kadın üyelerimize plaket vermek istedik. Şu an odamızda 800 kadın üyemiz var. Kadın üyelerimiz çoğalmaya başladı. Böyle olunca da bu sene bu şekilde olsun istedik. Ahi Evran Kültürünü anlattık. Bu kültür yardımlaşmaya ve dayanışmayı anlatır. Bu kültürü yaşatmamız lazım. İçimizde bu kültürü yaşatan esnaflarımız var. Biz de bunu yaşatmaya gayret ediyoruz.” dedi.
Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muhammet Ali Künkçü Ahiliğin ayrı bir kültür olduğunu belirterek “Ahi Evran’dan bu yana ahilik üç temel üzerine kuruludur. Bunlar akıl, ahlak ve cesaret yani kahramanlıktır. Bu anlamda ahiliğin sürdürülmesi noktasında esnaflarımıza büyük görevler düşüyor.” dedi. Künkçü konuşmasında tüm Didimlilere yerel esnaftan alışveriş yapılması çağrısında bulundu.

“DÜNYAYA ÖNCÜ OLMALI”

Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca konuşmasında Ahiliğin Dünyanın en eski teşkilatlanması olduğunu ifade ederek, dönemin en eski iktisatçısı ve felsefecisi olan Ahi Evran’ın, bu meslek örgütünü mükemmel bir şekilde kurduğunu belirtti. Osmanlı’dan bu teşkilatın lonca düzeni olarak devam ettiğini belirten Kaymakam Kuruca “Bu yalnızca bir iktisatça bir oluşum değil aynı zamanda felsefik bir oluşumdur. Ahi dediğimiz iyi huylu cömerttir, samimidir, hukuku uygular yalnızca iktisadi değil hak yolunda kurulan bir teşkilattır. Bugün Ahi Evran’ın kurduğu bu teşkilatı odalarla bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Yapmamız gereken şey bu kültürü dünyaya ihraç etmek ve buna öncü olmaktır” dedi.

“OTEL İŞLETMECİSİ İLÇENİN AHİSİ SEÇİLDİ”

Konuşmaların ardından yöresel halk oyunları ekipleri gösterilerini sundu. Ardından İlçe Kaymakamı Kuruca ve AYESOB Başkanı Künkçü tarafından ilçede yılın ahisi seçilen otel işletmecisi Zinet İğneci’ye ahilik kıyafeti giydirildi ve teşekkür plaketi verildi. Ardından ilçede yılın ahisi olarak seçilen kadın esnaflar Türkan Bilgin Kavak (Bayan Kuaför), Yadigar Demirci (Çay Ocağı İşletmecisi) ve Makbule Çakıcı’ya (Bayan Kuaför) ilçe protokolünce teşekkür plaketleri verildi. Ardından hatıra fotoğrafı çektirildi. Kutlamanın sonunda davetlilere tavuklu pilav ile helva ikram edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.