DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 7225150,06%
Aydın
23°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

DTO’dan Didim’deki sektörler için yeni proje adımı

DTO’dan Didim’deki sektörler için yeni proje adımı

Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, ilçe ve ülke ekonomisi, 2022 turizm sezonu ile odanın yaptığı çalışmaları, düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi.

ABONE OL
16 Mart 2022 09:41
DTO’dan Didim’deki sektörler için yeni proje adımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, ilçe ve ülke ekonomisi, 2022 turizm sezonu ile odanın yaptığı çalışmaları, düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi.

Oda Meclis toplantı salonunda yapılan basın toplantısında Oda Başkanı Erbaş’a Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla ile oda yönetim kurulu üyeleri Ebubekir Apaydın, Celal Gümüş, İsmet Kartal ile Figen Cevrem Gürsoy eşlik etti. Erbaş konuşmasının başında ülke gündemine değinerek Rusya’nın Ukrayna’yı işgali öncesinde 2022 turizm sezonundan beklentinin yüksek olduğunu fakat işgal sonrasında turizmle ilgili beklentilerin değiştiğini ileri sürdü. Rusya’dan ve Ukrayna’dan gelen turist sayısının Türkiye’ye gelen turist sayısının 4’te 1’ini kapsadığını ifade eden Erbaş, işgal sonrasında Ukrayna’dan turist beklemenin anlamsız olduğunu, Rusya’nın da nasıl bir tavır takınacağının da beklendiğini belirtti.

“AVRUPA MÜLTECİLERE KARŞI İKİ YÜZLÜ”

Erbaş, Avrupa ülkelerinin mültecilere yönelik iki yüzlü tavır sergilediğini belirterek “Ukrayna’dan gelen mülteciler Avrupa’nın her ülkesine kabul edilirken, Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelen mültecilere yönelik Avrupalı ülkelerin takındığı tavrı görüyoruz. Bu kabul edilemez ve iki yüzlü tavırları ortaya çıkmış oldu.” dedi. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali sonrasında tüm dünyanın yeniden bir silahlanma yarışı içine girmesinin insanlığı ve refah yaşamı olumsuz etkileyeceğini kaydeden Erbaş, işgal sonrasında petrol ve doğalgaz anlamında yaşanılan artışların tüm dünyayı ve ülkemizi de etkilediğini belirtti.

“HÜKÜMETE EKONOMİ İÇİN ÇAĞRI”

Ülkemizde tüm sektörlerde fiyat artışı olduğunu ve bunun da halkı olumsuz etkilediğini belirten Erbaş, Hükümete çağrıda bulunarak yeni enflasyonla ilgili acil adımların atılmasını istedi. Erbaş, ülkemizde de ekonominin iyiye gitmediğini acil tedbirler, borçların uzun vadeye yayılması ve şirketlerin desteklenmemesi durumunda iflasların ve batmaların başlayacağına işaret etti.

“ÜRÜNLERDE KATMA DEĞER UYARISI”

Türkiye’nin enerji, turizm ve sanayi anlamında yeni bir modele geçmesi gerektiğinin ortaya koyulduğunu belirten Erbaş, bu anlamda yeni bir atılıma ve model gerekli olduğunu ifade etti. Türkiye’nin tekel olduğu incir, kayısı ve fındık gibi tekel olduğu ürünlerde katma değer katacak yeni girişimlere de ihtiyaç olduğunu kaydeden Erbaş, şehirlerin de artık kendisini tanıtmasının turizm anlamında önemli bir faaliyet olduğunu ifade etti.

ALMANYA’DA GAYRİMENKUL FUARINA KATILIM

Oda anlamında yapılan çalışmalar ve adımları da anlatan Erbaş, 2 yıldır devam eden pandemi sebebiyle bazı çalışmaları yapamadıklarını belirterek, ilçede ortak aklın oluşturulması noktasında çalıştıklarını kaydetti. Didim’de Oda ve STK’larla birlikte yürütülen çalışmaları kamuoyuyla paylaştıklarını belirten Erbaş, sorunların takipçisi olma noktasında çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Erbaş, ilçedeki gayrimenkul sektörü temsilcileri ile toplantı yaptıklarını hatırlatarak “Önümüzdeki ayın başında 1-3 Nisan’da Almanya’nın Hamburg kentindeki gayrimenkul fuarına katılacağız. Oda olarak ilk kez bu fuara katılacağız. Stant kiraladık. Üyeleri davet ettik. Üyelerimiz kendi gidişleri, masraflarını kendileri yapacak. Biz Didim’i tanıtma anlamında bir çalışmanın içinde olacağız. 31 Mart’ta gidip 4’ünde dönmüş olacağız. Hamburg konsolosu ile görüşüyoruz. Orada basın toplantısı yapacağız. Hannover konsolosuyla görüşmeler ve TUI ile randevu planlamalarımız var. Başkaca fuarlarda dahil tüm fuarlara oda olarak katılmayı planlıyoruz. O sektördeki üyelerimizi de götürmeyi planlıyoruz.” dedi.

“DİDİM SEKTÖREL GELİŞİM PROJESİNE ADIM ATILDI”

Erbaş, Oda olarak Didim Sektörel Gelişim Projesi hazırladıklarını belirterek “Sektörler arası işbirliğine ihtiyaç var. STK’larla bir çalışma yürütüyoruz. Temel amaç kentin sorunlarına perspektif açmak, sorunları açmak ve önermelerde bulunmak. Bunun başarıya ulaşabilmesi açısından da tüm herkese diyalogla birlikte açmak istedik. Siyaseti uzak tuttuk. Herkesle görüşmeye aktarmaya ihtiyacımız var. 2019 yılında bu projenin kararını almıştık. Süreci başlattık. İmzalar atıldı; TOBB’a bağlı Ekonomi Üniversitesi ile anlaştık; protokol yaptık. 6 aylık sürede bir proje hazırlayacağız. Didim’in iktisadi ve ekonomik dinamiklerini ki bunlar turizm, gayrimenkul, tarım ve tarıma dayalı endüstri olmak üzere ve başka sektörleri eklemek üzere tüm kamu kurumları, odalar ve sektörlerle birlikte bu çalışma yürütülecek. 6 ay sonra ne gibi çalışmalara ihtiyacımız var, yol ve yöntemler neler bunları değerlendireceğiz. Karar alıcıların önüne koyup yol alma amacındayız.” dedi.

Toplantı sonrasında Erbaş ve yönetim kurulu üyeleri basının sorularını yanıtlayarak fikir alışverişinde bulunuldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.