• DOLAR 3,0392 TL
  • EURO 3,3418 TL
  • Altın 128,6005 TL

Esra Karakaya Anadolu Lisesi, kuşları gözlemleyecek

esra-karakaya-anadolu-lisesi-kuslari-gozlemleyecek

Didim Esra Karakaya Anadolu Lisesi’nin “haydi kuşları izleyelim” adlı projesi kabul edildi.
03 Ekim 2013 Perşembe 21:34

Didim’deki Esra Karakaya Anadolu Lisesi ile Romanya Satu Mare Liceul Teoretic German Johann Ettinger okulunun ortaklaşa hazırladıkları “Let’s Watch the Birds” (Haydi kuşları izleyelim) adlı Comenius projesi Ulusal Ajans tarafından kabul edildi. Didim Esra Karakaya Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Atilla Aydın ve Biyoloji Öğretmeni Turgut Ege tarafından hazırlanan proje AB hibe fonlarından 23 bin Euro hibe almaya hak kazandı.

Esra Karakaya Anadolu Lisesi’nin koordinatör olduğu proje kapsamında Mart 2014’de ortak okul tarafından Türkiye’ye, Mart 2015 de ise koordinatör okul tarafından Romanya’ya ziyaretler gerçekleştirilecek. Projenin tanıtımı amacıyla 3 öğrenci ile birlikte Didim Kaymakamı Ersin Emiroğlu’nu makamında ziyaret eden Esra Karakaya Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı İbrahim Gider, İngilizce Öğretmeni Atilla Aydın ve Biyoloji Öğretmeni Turgut Ege, projenin içeriği ve çalışmaları hakkında Kaymakam Emiroğlu’na bilgiler verdi.

Onaylanan projenin içeriğiyle ilgili bilgiler veren Biyoloji Öğretmeni Turgut Ege, “Biz zaten okulumuzda Kuş Gözlem Topluluğu kurmuştuk. Ekibimizle beraber kuş gözlem çalışmaları kapsamında bölgede 140 kuş türünü fotoğrafladık. Daha sonra okulumuzun İngilizce öğretmeniyle beraber bunu AB projesi haline getirmek istedik ve yoğun uğraşlarımız sonucu Romanya’dan ortak bulduk. Ortaklarımız ile proje hazırlanışı sırasında çok iyi bir işbirliğimiz oldu ve çabalarımızın sonucunu aldığımız için çok mutluyuz” dedi.

Projenin kabul edilerek 01 Eylül itibariyle çalışmalara başlandığını belirten Biyoloji Öğretmeni Turgut Ege, “Mart ayında ortak okulumuzdan 4 öğretmen ve 20 öğrenci ülkemize gelerek ilçemize 10 günlük ziyaret gerçekleştirecek. 4 gün arazi gezilerimiz olacak ve Bafa Gölü, Menderes Deltası ve İzmir Kuş Cenneti’nde etkinlikler gerçekleştireceğiz. Hep birlikte kuş gözlemleyeceğiz. Konuklarımız ayrıca Didim’in tarihi ve kültürel yerlerini de gezecekler. 2015 yılının Mart ayında ise biz Romanya’ya gideceğiz” şeklinde konuştu.AB projelerinin çok yaygınlaştığını ve günümüzde kültürel ağırlıklı projelerin kabul gördüğünü ifade eden okulun İngilizce Öğretmeni Atilla Aydın da bu projenin sadece okullarının değil, Didim için önemli bir proje olduğunu vurgulayarak, Didim’de alternatif turizmin sağlanabileceğini kaydetti. Didim’in sadece deniz, kum ve güneşiyle değil kuş gözlemciliğiyle de ön plana çıkabileceğini ifade eden Aydın, bölgede çok sayıda kuş türünün de olduğunu söyledi. Aydın, proje kapsamında çevredeki kuşlarla ilgili kısa bir belgesel ve broşür hazırlanacağını, projenin öğrencilerin dillerini geliştirmesi ve farklı kültürlerle tanışmaları adına da güzel bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Proje hakkında bilgiler alan Kaymakam Ersin Emiroğlu ise bu projenin önemine değindi. Didim’in tanıtımı ve alternatif turizm açısından da önemini vurgulayan Kaymakam Emiroğlu, projeyi yürüten Öğretmen ve Öğrencilere çalışmalarında başarılar diledi.


Haber okunma sayısı: 763Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

AYDIN - HAVA DURUMU

AYDIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ